+ Köprübaşı Forum » KÜLTÜR VE SANAT » KİTAP (Kategori Sorumlusu: hamhum şurulup)
Sayfa: [1]
Konu: YAVUZ'UN KÜPESİ (Erhan Afyoncu)  (Okunma Sayısı 3370 defa) Seçenekler Arama
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 08 Haziran 2010, 02:56 »
abanoz
» Ziyaretçi
YAVUZ'UN KÜPESİ (Erhan Afyoncu)

YAVUZ'UN KÜPESİ (Erhan Afyoncu)


Yavuz Sultan Selim denince aklımıza hep kulağı küpeli, palabıyıklı bir resim gelir. Yavuz'a ait olmayan ve daha sonraki bir dönemde yapılmış olan bu resim tarih ders kitaplarında kullanıldığı için herkes Yavuz’u böyle tanır. Hatta kulağındaki küpenin sebebini üzerine de birçok hikâye uydurulmuştur.

Türkmenler arasında küpe takmak eski bir gelenekti. Ayrıca bazı tarikatlarda da dervişler dünyadan ve dünyevi nesnelerden soyutlandıklarını göstermek için küpe takarlardı. Bu iki gelenek de Yavuz Sultan Selim’e değil Safevi Devleti’nin kurucusu Şah İsmail’e uymaktadır. Nitekim Türk tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Şah İsmail, bazı minyatürlerde küpeli tasvir edilmiştir

Yeditepe Yayınevi

Yayın Yılı: 2010
180 sayfa
ISBN:6054052356
Dili: TÜRKÇE
Fiyatı : 12 TL
Araştırma-İnceleme Dizisi
Bağlı
« Yanıtla #1 : 16 Haziran 2010, 23:55 »
Osman Ayar
» Uzman Üye
*****


Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 900

Ynt: YAVUZ'UN KÜPESİ (Erhan Afyoncu)

Dünyada ilk küpeyi Hz. İsmail peygamberin annesi Hacer Hatun takmış diye biliyorum.
Bağlı

Aşk ile insan elbet güneşe benzer; ve aşksız gönül misal–i taşa benzer.
« Yanıtla #2 : 17 Haziran 2010, 09:28 »
canan ayar
» Star Üye
******


Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3.103

Ynt: YAVUZ'UN KÜPESİ (Erhan Afyoncu)

yanlış bilmiyorsam yavuz sultan selimin küpesi yoktur.resmi tablo edilirken küpe eklenmiş resmine.
Bağlı

Doğruluk sonsuzluğun güneşidir. Nasıl olsa doğar.
« Yanıtla #3 : 01 Ekim 2010, 09:44 »
canan ayar
» Star Üye
******


Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3.103

Ynt: YAVUZ'UN KÜPESİ (Erhan Afyoncu)

Yavuz Sultan Selim küpe takar mıydı? İşte bu esrarın cevabı:
"Yavuz'un resimlerini çizenlerden çoğu onu burma pala bıyıklı ve tek kulağında küpe ile çizerler. Pala bıyıklar ile Yavuz'un tarihî kimliği arasında zihinlerde hemen bir bağ kuruluvermesi insanlara bu resimleri hoş gösterir. Eh, durum böyle olunca kulağındaki küpeye de bir efsane uydurulmasında ne mahzur olabilir ki?!..
Hani kutsal toprakları aldığı zaman oradaki idarecilerin kullandığı Hakimü'l-Haremeyn (Kutsal beldelerin hakimi) sıfatını uygun görmeyip kendini Hadimü'l-Haremeyn (Kutsal beldelerin hizmetkârı) ilan etmiştir ya, buna bir ilave de halk yapmış ve orada gördüğü kulağı küpeli siyahi köleleri örnek alarak kulağına küpe taktırdığını ve bununla kendisini din uğrunda bir köle mesabesinde telakki ettiğini imaya yöneldiğini uydurmuştur.
Oysa Yavuz'un minyatürlerinde hiçbir zaman pala bıyık veya küpe yoktur. Tarihî bilgiler onun kişiliğinde sadelikten yana olduğunu ve giyiminde de çok sade tercihlerde bulunduğunu söylerler.
Nitekim Topkapı Sarayı'ndaki en sade kaftan onundur. Mısır seferi dönüşünde Edirne'de kendisini karşılayan tek şehzadesi Süleyman'ın süslü elbiselerini görünce ona, "Bre oğul, sen böyle giyinirsen anan ne giyecek!" diye ikazda bulunması da bunu pekiştiren bir tarihî gerçektir.
Keza aynı seferden gelişinde İstanbul'a gireceği sırada büyük bir zafer kutlaması tertipleneceğini duyunca israfı önlemek üzere bir gece vakti gizlice Topkapı'ya girdiği de bilinir.
Bütün bunlardan daha önemlisi Yavuz'un küpe taktığını söyleyen hiçbir tarih satırı, hiçbir belge yoktur. Küpeli uydurma resimlerde ise resimdeki kişinin başında beyaz tülbent içinde kırmızı bir başlık ve üstünde de krallara benzetilmiş bir tac vardır. Bu tür kızıl börk ve tacı İran şahları kullanır. Osmanlı sultanları tac giymezler.
Bağlı

Doğruluk sonsuzluğun güneşidir. Nasıl olsa doğar.
« Yanıtla #4 : 01 Ekim 2010, 09:59 »
Ekrem UZUN
» Basın Sorumlusu
» Star Üye
*****


Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.096

Sahip Olmadığınız Birşeyi Başkasına Veremezsiniz

Ynt: YAVUZ'UN KÜPESİ (Erhan Afyoncu)

Doğrusu neyse ne.  Ancak, günümüz geçlerinin küpe takmasına ben çok takıyorum. Belki benim gibi düşünenler beni cağ dışı yada eski kafa olarak yorumlayacaklar ama, yeni kafa düşüncesi kadınlar gibi süslenmek ziynet eşyası takmaksa ben almayayım. Erkek adam dediğin mağrur, yerine göre sert yerine göre çok ince ve duruşu bakışı ile erkek gibi olmalı. Şimdi diyeceksiniz ki bunun konumuzla ne alakası var. Eeee bende böyle bir alaka çıkarttım.
Bağlı

Sahip olmadığınız Hiçbir Şeyi Başkasına Veremezsiniz
« Yanıtla #5 : 01 Ekim 2010, 10:07 »
canan ayar
» Star Üye
******


Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3.103

Ynt: YAVUZ'UN KÜPESİ (Erhan Afyoncu)

Ekrem bey, çok haklısınız sonuna kadar destekliyorum sizi.
Bağlı

Doğruluk sonsuzluğun güneşidir. Nasıl olsa doğar.
« Yanıtla #6 : 01 Ekim 2010, 15:38 »
iismail
İsmail ÖZTÜRK
» Haber sorumlusu
» Star Üye
*****


Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.390

WWW
Ynt: YAVUZ'UN KÜPESİ (Erhan Afyoncu)

Yavuz Sultan Selim küpe takmış mı bilmiyoruz. takmış da olabilir. Ama o takmışsa mutlaka bir sebebi vardır. Kaldı ki o bildiğimiz resimler yakın zamanda çizilmiştir. Hem onları çizenler de Türk değildir. Türk-İslam dünyasında portre resimleri yapılmamıştır. Bu tür resimler yerine minyatürler kullanılmıştır. Gördüğümüz resimler tamamen hayal ürünü olduğunu düşünüyorum.


Küpe konusunda Ekrem Beyle aynı fikirdeyim.
Küpe takan gençlere neden taktığını sorunca "Yavuz Sultan Selim de takıyordu" diyorlar. Benim en çok zoruma bu gidiyor. Ben de diyorum ki öteki özelliklerini aldın da sıra küpeye kaldı hemi?
Yani kötü ne varsa örnek almada çok acele ederiz, ama güzel bir olayı örnek almada nedense yavaş davranırız.
Buradan küpe takan arkadaşlara söylüyorum. Bu kadar farklı olmayı istemeyiniz. "insanlardan bir insan" olmayı deneyiniz. Farklılık ancak şeytanın çıkardığı enaniyet duygusundandır.
 
Bağlı

Deme "Benim büyük bir derdim var"
De ki" Ey dert Benim Büyük Allah'ım var!"
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer: