+ Köprübaşı Forum » KÜLTÜR VE SANAT » PSİKOLOJİ (Kategori Sorumlusu: Mustafa Abanoz)
Sayfa: [1]
Konu: Çocuğunuz Ergenlik Çağında  (Okunma Sayısı 2731 defa) Seçenekler Arama
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 28 Eylül 2010, 10:29 »
canan ayar
» Star Üye
******


Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3.103

Çocuğunuz Ergenlik Çağında

Çocuğunuz Ergenlik Çağında
 


Ancak önce bir konuyu tekrar hatırlatıyoruz. Aman siz onlar adına karar vermeyin. Sadece karar vermelerine destek, yardımcı ya da teşvik verici olun.  Ana kurallar dışında demek istiyoruz tabi ki.

Arkadaş Kazanmalarına Destek Olun

Çevresindeki olumlu arkadaşlarla ilişki kurmasını destekleyin. Arkadaşları ile yapabilecekleri faaliyetler konusunda çocuğunuzla birlikte fikir üretin. Birlikte spor yapmalarına ya da sanatla ilgili aktivitelere katılmalarını sağlayın. Arkadaşları ile birlikte yaratıcılık, samimiyet ve en önemlisi eğlenmelerini sağlayacak yollar bulmalarına yardımcı olun.

Çocuğunuzu Dinlemeye Özen Gösterin


Onunla normal şartlarda konuşamıyor musunuz? Farklı bir mekanda -mesela- arabada ya da karanlıkta konuşmayı deneyin. Gençler için, gözleriniz karşı karşıya olmadığı zaman açılmak daha kolaydır. Bu püf noktasını unutmayın. Eğer, onunla sevdiğiniz için konuştuğunuz hissini verebilirseniz, sevginizi karşılıksız verdiğinizi göstermeyi başarırsanız, size güvenecektir.  Konuşma sırasında size bir sırrını ya da çok özel bir düşüncesini iletmiş ise, ona sizin aynı yaştayken yaşadığınız benzer bir hikayeyi anlatın ama ders vermekten çok sizin benzer şeyler yaşadığınızı ileten bir hikaye olsun.

 

Fiziksel Aktiviteler


Çocuğunuzun ilgilendiği fiziksel aktiviteyi öğrenin. Bu sporlar, vücut geliştirmeye yönelik aktiviteler ya da dans dersleri olabilir. Bu tür bir gruba/derslere katılmasını teşvik edin. Fiziksel aktiviteler vücudunu ve ruhunu geliştirirken, kendine güven duymasını ve aklını gereksiz ayrıntılara takmasını engeller. (bu arada siz niye aynısını yapmıyorsunuz?)

Standartlar Belirleyin

Çocuğunuzun doğruları bulmasına yardımcı olmak üzere, kendisine ait standartlar belirlemesine yardımcı olun. Size hayal ve geleceğe ait düşüncelerini anlatması için teşvik edin. Kendi hedeflerini belirlemesinde yol gösterin ve onunla iddiaya girin. Bu arada, alkol, uyuşturucular ve seks konusunda beklentilerinizi açıkca konuşun. Belirlenen standartları uygularken, karşılaşabileceği sorun ve çelişkileri birlikte gözden geçirin.

Unutmayın.. Siz Yaşamınız Çocuğuna Örnek Oluyor .. 


Çocuklarınız, yaşamayı bizzat sizden öğrenirler. Eğer hayata pozitif bakıyorsanız, zihninizi açık tutuyor ve devamlı geliştirmeye çalışıyorsanız. Muhtemelen çocuğunuz da öyle yapacak. Bu nedenle ona kendi yaşamınızla örnek olun. Uyuşturucu, Sigara, Alkol bağımlılıklarına karşı uyarın. Ama aynı şekilde, basının ve günlük yaşamın taşıdığı ucuzlukları da anlatın. Birlikte bir şeyler yapmaya çalışın, mesela birlikte tatlı yemeye, bir müzeye, kısa bir geziye gidin. Alacağınız hiçbir hediye, onunla vakit harcamanız kadar kıymetli değildir unutmayın.

Problemleri Çözme Yollarını Gösterin

Bir problemi varsa, onu anlaması için yardımcı olun. Daha sonra da problemini çözmesi için plan yapmasına destek verin. Çeşitli yollar gösterin, kendisine uygun yolu bulmasına yardım edin. Kafasından olabilecek en kötü senaryoyu kurmasını ve bu durumda neler yapabileceğini düşünmesini önerin. Çocuklarınızın problemleri karşılamaları ve çözmeleri için yol gösterin. Bu yolla yaşama karşı beceri geliştirmelerine destek olun.

Kuş ve Arı Hikayelerini Boşverin

Şimdi çocuklar, sizin onun yaşındayken bildiğinizden fazla şey biliyorlar. Ama yine de  muhtemelen merak ettiği pek çok şey vardır. Bir düşünün, aynı yaştayken, annenizin ya da babanızın size ne söylemesini isterdiniz.. İşte onları anlatın. Mesela seks konusundaki sapıklıklar konusunda ikaz edin. Arkadaşlarından yalan yanlış şeyler duyduğunda ne olduğunu biliyor olsun.

Problem Çözümüne Yardım Edin


Ergenlik Problemleri aslında 3 grupta sınıflandırılabilir.

1.      Başka birisi ile ilgili sorunlar - bir arkadaş ay da aşık ile ayrılma / dargınlık

2.      Değişiklikler - Yeni bir okul, ailelerin boşanması vs.

3.      Hayatındaki eksiklikleri farketmesi  - yaşıtları ile anlaşamıyor olabilir 

Onu problemlerini anlaması ve çözüm yollarını bir kağıda sıralaması için teşvik edin. Sonra her bir çözümü artı ve eksileri ile tartışın. En iyi kararı vermesi için seçenekleri tartışın. Ve en önemlisi, kararı, sizin beklentiniz ile aynı olmasa bile onu destekleyin. Ama asla onun adına karar vermeyin.

Yeteneklerini Ortaya Çıkarın

Çocuğunuza yapabileceğiniz en büyük yardım, yeteneklerini ortaya çıkarmasına yardımcı olmaktır. Ona geçmişteki başarılarını, gözünüze çarpan özelliklerini anlatın. Başkalarının önünde cesaretlendirin. Önce sıkılmış gibi gözükebilir ama sizin bundan gurur duyduğunuzu farkedecektir. Bu konuda onunla konuşarak yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olacak eğitim, gruplara katılmasını sağlayın.

Fark Yaratın

Çoçuğunuza vakit ayırmak çok önemli. Zaten hep beraberim dediğinizi duyar gibi olduk. Hayır bundan bahsetmiyoruz. Birlikte, eğlenceli bir şeyler yapmaktan ya da çocuğunuzu dinlemeye vakit ayırmanızdan bahsediyoruz. Bu yolla ona temel değerleri öğretebilirsiniz. Şu anda bir 2 saat belirleyin. Ayda sadece 2 saat. Bu 2 saati sadece onunla geçirin. Çocuğunuza sevgi ve vermenin en önemli özellikler olduğunu öğretecek ve onu mutlu edeceksiniz.
 
Bağlı

Doğruluk sonsuzluğun güneşidir. Nasıl olsa doğar.
« Yanıtla #1 : 01 Ekim 2010, 16:58 »
Gökhan Ayar
» Ziyaretçi
Ynt: Çocuğunuz Ergenlik Çağında

bunlar çare olmaz basacan dayağı..kızını dövmeyen dizini döver..
Bağlı
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer: