+ Köprübaşı Forum » KÜLTÜR VE SANAT » KİTAP (Kategori Sorumlusu: hamhum şurulup)
Sayfa: [1]
Konu: SARIKAMIŞ HAREKATI HAKKINDA ANI KİTAPLARI  (Okunma Sayısı 6510 defa) Seçenekler Arama
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 03 Şubat 2014, 01:35 »
kalpakli
Celal Malkoç
» Azimli Üye
**


Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 52

SARIKAMIŞ HAREKATI HAKKINDA ANI KİTAPLARI

03.02.2014SARIKAMIŞ HAREKATI İLE İLGİLİ ANI KİTAPLARIYakın tarihimizde beni, biri hüzünlendiren diğeri gururlandıran iki olay vardır. Hüzünlendiren olay Sarıkamış Harekatı, gururlandıran ise Atatürk’ün Trabzon nutkunda “Sakarya Melhame-i Kübrasında üçüncü fırka ile yetişen Trabzon evlatlarının meydan-ı muharebede gösterdikleri fedakarlıklarının kıymetli hatırası daima dimağımda menkuş kalacaktır” sözüne vesile olan Sakarya Maydan Muharaebesine 3.Fırka(Tümen) ile yetişen ve muharebenin seyrini değiştiren Trabzon evlatlarıdır. Atatürk’ün burada sözünü ettiği üçüncü fırka 3.Kafkas Tümeni olup askerlerinin tamamı Trabzon ve çevresindendir. Ayrıca meşhur Giresun Alayı da bu tümenin emrindedir. Bu Tümenin ve Topal Osman’ın emrinde ki Giresun Alayının Sakarya Meydan muharebesindeki üstün başarıları ayrı bir yazı konusudur.
Beni hüzünlendiren Sarıkamış Harekatına gelince; iki dedemin bu harekatta şehit düşmesi  benim ilgimin bu harekat üzerine odaklanmasına sebep olmuştur. Bu konuda ne bulduysam okudum. Saydığımda bu konuda otuzdan fazla kitap okuduğumu gördüm. Sarıkamış Harekatı ve öncesi, sonrası hakkında biraz bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum. Buna rağmen bu konu ile ilgili yeni bir kitap çıktığında hemen alıp okuyorum yeni bir şey öğrenirim diye. Fakat eski bilgilere henüz  yeni bir şey ilave edilemedi. Yayınlanmamış hatıraların ortaya çıkmasını bekliyorum.Sarıkamış ile ilgili birkaç hatıra kitabını size tanıtmak istiyorum
Yayınlamış ilk eser Kurmay Yarbay Köprülülü Şerif (İlden)(9.Kolordu Kurmay Başkanı)’e ait olan bir ahtıra kitabıdır.Kitabın adı “Birinci Dünya Savaşı Başlangıcında 3.Ordu- SARIKAMIŞ Kuşatma Manevrası ve Meydan Savaşı”. İş Bankası yayınlarından çıkan bu kitabın elimdeki baskısı Nisan 2003 ‘tür.
Sarıkamış Harekatı hakkında bir başka kitap ise 9.Kolordu 29.Tümen Komutanı Albay Arif Bartın’ın  “İlk Dünya Harbinde Kafkas Cephesi-Sessiz Ölüm-Sarıkamış Günlüğü”. Yeditepe Yayınlarından çıkan bu kitabın baskısı 2007.
Yine 9.Kolordudan bir askerin hatıraları. Rize’li İrfanoğlu İsmail Efendinin hatıraları. Kitabın adı “Allahuekber Dağları’ndan Sibirya’ya”. Bu kitapta Rize’li ve Trabzon’luların askere nasıl gittikleri de anlatılmaktadır. Bir başka hatıra kitabı da Sıhhıye Onbaşısı Ali Rıza Eti’nin hatıralarını içeren “Bir Onbaşının Doğu Cephesi Günlüğü” adlı hatıra kitabıdır.İş Bankası Yayınıdır. 11.Kolordu, 18.Tümen, 102.Alay, 2.Taburda görev yapmıştır. Bu kitaplar okunması gerekli kitaplardır. Yukarıda sözünü ettiğim kitapların hepsi savaşı yaşayanların birinci elden anlattıkları hatıra kitaplarıdır. Bunların dışında daha kapsamlı araştırma ve inceleme kitapları da mevcuttur. Fakat hatıraları okumak daha rahat, anlamak daha kolaydır. Şimdilik bu kadar.
Saıgılarımla.


CELAL MALKOÇ

Bağlı

kalpakli
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer: