+ Köprübaşı Forum » SERBEST KÜRSÜ » EKONOMİ (Kategori Sorumlusu: by_mollaahmetoğlu)
Sayfa: [1]
Konu: FINDIKTA VERİM DÜŞÜK  (Okunma Sayısı 11945 defa) Seçenekler Arama
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 12 Haziran 2013, 17:13 »
Haşim-İmamoğlu
» Site Organizatörü
» Star Üye
*****


Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 8.282

WWW
FINDIKTA VERİM DÜŞÜKKFMİB Başkan Yardımcısı Sevinç; “Verim ve kaliteyi arttırırken, işçilik maliyetlerini düşürecek projeler üzerinde çalışacağız.”

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) tarafından hazırlanan ve “Kırsal Kalkınma Destekleri” başlığı altında toplanarak Ekonomi Bakanlığı’na sunulan rapor da, Türkiye’nin uzun yıllardır fındıkta lider konumunda bulunduğu hatırlatılarak şöyle denildi: “Ancak, üretim maliyetleri düşük olan Azerbaycan ve Gürcistan’daki fındık üretiminin karlılık nedeniyle her geçen yıl artması, önemli fındık kullanıcısı uluslararası şirketlerin kendi ihtiyaçlarını karşılamak adına Şili, Arjantin ve Avusturalya gibi Güney yarım küredeki ülkelerde fındık plantasyonu gerçekleştirmeye başlamaları ve bu ülkeler çiftçilerini üretim için çeşitli yollarla teşvik çabaları, orta ve uzun vadede ülkemiz açısından açık bir tehdit oluşturmaya başlamıştır.”

Projeler hazırlıyoruz

KFMİB Başkan Yardımcısı Edip Sevinç, birlik olarak fındık sektörünü üretimden tüketim aşamasına kadar bir bütün kabul ederek bir çalışma programı hazırladıklarını hatırlatarak, “Hedef öncelikle verim ve kalitenin artması, üretim ve hasat sürecinde yüzde 60 oranına kadar çıkan işçilik maliyetlerinin azaltılması olmalıdır. Bunun için tüm kesimlerle işbirliği içinde gerçekleştirilecek şekilde bir proje hazırlıyoruz. Bu konuda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, ‘Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı”ndan üreticilerimizin yararlanması için de uyarılar ve çalışmalar yapacağız. Hedefimiz verim ve kaliteyi arttırıp, rekabette uygun fiyat oluşturarak tüm piyasayı elde etmek ve fındığımızın tamamını ihraç etmektir” dedi. Yaklaşık 700 bin hektar alanda fındık üretiminin yapıldığı ülkemizde, dönüm başına ortalama verim 80-100 kg dolayında bulunuyor. Diğer üretici ülkelerde ise bu miktar 200 kg’dan başlıyor.

Haber Kaynağı : Taka Gazetesi

http://www.takaonline.com/findikta-verim-dusuk.html
Bağlı

Doğruluk sonsuzluğun güneşidir. Nasıl olsa doğar.
« Yanıtla #1 : 13 Haziran 2013, 20:12 »
Lady İstanbul
» Star Üye
******


Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3.069

Ynt: FINDIKTA VERİM DÜŞÜK

 
Bağlı

Ne kadar az yüksekten uçarsan, düştüğün zaman o kadar az incinirsin. TİBET atasözü.
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer: