+ Köprübaşı Forum » HABERLER » HABER ARŞİVİ
Sayfa: [1]
Konu: Çalışma Bakanı'ndan emeklilik yaşı açıklaması  (Okunma Sayısı 20472 defa) Seçenekler Arama
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 31 Ekim 2012, 18:57 »
Haşim-İmamoğlu
» Site Organizatörü
» Star Üye
*****


Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 8.282

WWW
Çalışma Bakanı'ndan emeklilik yaşı açıklamasıEmeklilikte yaşla ilgili bir düzenlemenin gündemde olmadığını belirten Çalışma Bakanı Çelik, "Dedikodulara değil, gerçek bilgiye itibar edilmeli" dedi.

Emeklilik yaşının artırılacağına yönelik iddialar kamuoyunun gündeminde ön sıralarda yer alıyor.

CNBC-e'ye konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bu konuda bir düzenlemenin söz konusu olmadığını belirtti.

Emeklilikte yaşla ilgili bir düzenlemenin gündemde olmadığını belirten Çalışma Bakanı Çelik, "Dedikodulara değil, gerçek bilgiye itibar edilmeli" dedi.

Emeklilik yaşının artırılacağına yönelik iddialar kamuoyunun gündeminde ön sıralarda yer alıyor.

CNBC-e'ye konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bu konuda bir düzenlemenin söz konusu olmadığını belirtti."DEDİKODUYA DEĞİL BİLGİYE İTİBAR EDİN"
İşte Çelik'in açıklamalarından satır başları

"Çalışma Bakanlığı'nın bünyesinde hükümetin önünde kademelendirmeyi değiştirecek bir düzenlemenin olmadığını ifade ediyorum. Dedikodulara değil, gerçek bilgiye itibar edilmeli. Emeklilikte yaşla ilgili bir düzenleme yok. Sosyal taraflarla konuşulmaya bir konuyu 'yaptık-ettik' diye getirmeyiz.

2000 YILINDAN SONRA ÇALIŞMAYA BAŞLAYANLAR 60 YAŞINDA EMEKLİ OLACAK
Sosyal güvenlik reformunu çeşitli kriterler üzerine bina ettik. Bu kriterlerden biri yaştı. Bunlardan bir sapmanın doğru olacağı kanaatinde değiliz. Aksi takdirde reformu zedeleriz. 1999 yılında çıkan yasa çerçevesinde 2000 yılından sonra çalışmaya başlayanlar 60 yaşında emekli olacak, daha öncekiler kademeli olarak emekliliği hak ediyor.

2000 YILI ÖNCESİNDE ÇALIŞMAYA BAŞLAYANLAR 49 YAŞINA KADAR EMEKLİ OLACAK
2000 öncesinde çalışmaya başlayanların 49 yaşına kadar emekli olduğunu görüyoruz.

'Prim günümüzü doldurduk beklememiz gerekiyor, yaşı beklemeden iki yıl erken emekli edebilir misiniz' diyorlar. Emeklilik yaşı dünyada 60-65 iken, Türkiye'de 44-49 yaşta emekli olursanız, daha erken emekli olma talebi birey olarak haklı bulunabilir. Ama ülke sorumluluğunu taşıyorsanız sosyal güvenlik alanında popülist bir politika izlememeniz gerekiyor. Biz yaş bekleyenlerle ilgili düzenleme yaparsak torunların bu konuda 'ah' edeceğine inanıyoruz."

Mevcut sistemde, 8 Eylül 1999'dan önce, 8 Eylül 1999-30 Nisan 2008 arasında ve 30 Nisan 2008'den sonra hizmeti olanlar olmak üzere üç farklı emeklilik yaşı tespiti bulunuyor. 30 Nisan 2008'den sonra sigortalı olanlar ile sigortalı olacaklarda yaş şartı kadın larda 58, erkeklerde 60.

2035'TEN İTİBAREN 65 YAŞ
Emeklilik yaşı 2035'ten sonra prim gün sayısını dolduracakları tarihe göre kademeli olarak artıyor ve 2048'den itibaren 65 yaşta eşitleniyor.

http://www.ensonhaber.com/calisma-bakanindan-emeklilik-yasi-aciklamasi-2012-10-23.html
Bağlı

Doğruluk sonsuzluğun güneşidir. Nasıl olsa doğar.
« Yanıtla #1 : 31 Ekim 2012, 19:04 »
Haşim-İmamoğlu
» Site Organizatörü
» Star Üye
*****


Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 8.282

WWW
Ynt: Çalışma Bakanı'ndan emeklilik yaşı açıklaması

Haberi paylaşmamın nedeni bizler mi yanlış anlamaya çalışıyoruz yoksa birileri önce nabız yoklamak için gündeme getirip daha sonra böyle bir olay gündemimizde yok diyerek önümüz de secim var diye düşünerek yalan mı konuşuyor.Ben bu yazıyı saklayacağım gerektiğinde gündeme taşıyacağım...
Bağlı

Doğruluk sonsuzluğun güneşidir. Nasıl olsa doğar.
« Yanıtla #2 : 17 Aralık 2012, 20:14 »
Mustafa AYAR
» Star Üye
******


Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.221

Ynt: Çalışma Bakanı'ndan emeklilik yaşı açıklaması

genel secimlere kadar emekli oldunuz oldunuz
ha emekli olamadınız ilk yıl meklilik yaşı yükselecek maaşları düşecek isterseniz forumunun en üst kısmına
yazın bakın.
Bağlı
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer: